Obliczenie orientacji wzajemnej

Previous  Top  Next

 

Obliczenie orientacji wzajemnej wykonuje się według następujących kroków:

 

Wyświetlenie zdjęć (Open Photos) i otwarciu dialogu Points.

 

Pomiar punktów wiążących Tie points może odbywać się na dwa sposoby:

 

1. Wybieramy ikonę Add Tie Point i prawym klawiszem wybieramy z menu kontekstowego w polu zdjęć tryb Set point. Następnie wskazujemy punkt w obszarach Grubera na zdjęciach (okna Photo). Po wskazaniu punktów w przybliżonych obszarach na zdjęciach należy poprawić ich położenie wykorzystując powiększenia zdjęć (okna Zoom). Menu kontekstowe pozwala na przełączanie widoku pomiędzy zdjęciami i powiększeniami (konieczne, jeśli włączone jest Zoom below Photos). W Zakładce Tie points dialogu Points dwukrotnie klikamy na numer pierwszego punktu. Następnie w trybie Set point regulując dogodne powiększenie wstawiamy go precyzyjnie na wszystkich zdjęciach, na których został zgrubnie pomierzony. Następnie z menu kontekstowego wybieramy pozycję Next point & display. Doprecyzowujemy położenie kolejnego punktu. Znaczne przyspieszenie pracy uzyskuje się używając skrótów klawiszowych dla poleceń menu kontekstowego:

 

Menu kontekstowe w polu zdjęć (włączane prawym klawiszem myszy z kursorem wskazującym okna zdjęć)

 

extrcontextphotos

 

Select pointAlt+S– wybierz punkt poprzez wskazanie na zdjęciu. Punkt wskazany, wyświetli się na powiększeniu oraz zostanie pokazany jako podświetlony w dialogu Points.
Set point Alt+E– pomiar punktu
Transfer pointAlt+R wyświetl wskazany punkt na drugim zdjęciu. Do działania funkcji wymagane są min. dwa wcześniej pomierzone punkty.
Zoom InAlt+Z– powiększ zdjęcie
Zoom OutAlt+X pomniejsz zdjęcie
Zoom AllAlt+A pokaż całość
Show zoom windowAlt+W pokaż okno z powiększeniem
Show photosAlt+D– pokaż okna zdjęć
Stereo (Left photo)Ctrl+S wyświetl okno stereo (należy w pierwszej kolejności wskazać lewe zdjęcie, a następnie prawe)
Next pointCtrl+Q przejdź do następnego punktu
Next point & displayShift+Q przejdź do następnego punktu i pokaż wszystkie zdjęcia, na których występuje

 

 

Można również wspomagać się oknem stereo przy pomiarze punktów wiążących z wykorzystaniem pozycji menu kontekstowego Stereo (Left photo).

 

2. Aby wykonać orientację wzajemną należy zdefiniować punkty Grubera poprzez wybór w menu Options->Define Gruber Points (uwaga: punkty Grubera definiujemy dla aktualnie wybranego zdjęcia)

 

defGruber

Wyświetli się dialog Define points, w którym należy wskazać rozmieszczenie punktów dla wskazanego zdjęcia. Aby zdefiniowane punkty wyświetliły się na zdjęciu należy wybrać Add Gruber Points.

addGrubPoints

Po kliknięciu na zdjęcie zostaną wstawione w zdefiniowanych miejscach. Wówczas należy doprecyzować ich położenie, jak w punkcie 1.

 

Obliczenia wykonuje się poprzez zaznaczenie opcji Relative only w Zakładce Parameters dialogu Points.

 

Obliczenia można wykonać w czterech różnych trybach:

 

All photos in project– obliczenie całego projektu,
Selected strip obliczenie wybranego szeregu,
Displayed photos obliczenie wyświetlonych zdjęć,
Selected model obliczenie wybranego modelu.

 

Wynikiem obliczeń, po naciśnięciu ikony Save Project, będą elementy orientacji wzajemnej zapisane w polach EO, do przeglądnięcia w Zakładce Models programu DEPHOS Manager.

 

Kontrola jakości orientacji wzajemnej wynikającej z dokładności pomiaru punktów wiążących odbywa się poprzez sprawdzenie wartości szczątkowych paralaks poprzecznych RdR podanych w [mm]. Nie powinny one przekraczać połowy wielkości piksela (Pixel Size). Sortowanie tabeli według wartości w danej kolumnie odbywa się przez dwukrotne kliknięcie w nagłówek danej kolumny. W razie konieczności położenie danego punktu na zdjęciu można poprawić. Istnieje możliwość skasowania (Remove w menu kontekstowym w polu tabeli) lub tymczasowego wyłączenia (Freeze) danego pomiaru (jeden wiersz tabeli) lub wszystkich pomiarów dla danego punktu. Kasowanie lub wyłączenie danego pomiaru odbywa się przez wybór opcji z menu kontekstowego z kursorem umieszczonym na numerze zdjęcia, natomiast kasowanie lub wyłączenie całego punktu odbywa się przez wybór opcji z menu kontekstowego z kursorem umieszczonym na numerze punktu.

 

 

Menu w polu dialogu Points

 

extrcontexttabela

 

Remove        – usuń punkt (na stałe) z obliczeń

Freeze        – wyłącz (tymczasowo) punkt z obliczeń

Show Photos        – pokaż wskazany punkt na zdjęciu

Select From Map        – pokaż wskazany punkt na rysunku poglądowym 3D

Next Point on photos        – przejdź do następnego punktu na aktywnym zdjęciu

Next Point        – przejdź do następnego punktu

Next Point & display        – przejdź do następnego punktu i wyświetl

Rename        – zmień nazwę

 

Uwaga: Jeżeli otrzymane wartości paralaks poprzecznych przekraczają zakładane wartość graniczną, a pomiar punktów został wykonany poprawnie, należy podejrzewać popełnienie błędu na poprzednich etapach opracowania: kalibracji kamery, usunięcia dystorsji lub obliczenia orientacji wewnętrznej.

 

 

Patrz:

Obliczenie orientacji bezwzględnej

Manager - Zakładka Models

Add Tie Point

Dialog Points

Zakładka Tie points

Zakładka Parameters