Obliczenie orientacji bezwzględnej |
Previous Top Next |
Celem obliczenia orientacji bezwzględnej należy:
•Pomierzyć punkty kontrolne: wybrać ikonę Add Control Points
i zaznaczyć punkt na liście według numeru.
•Następnie pomierzyć go w oparciu np. o opisy topograficzne lub fotoszkice na zdjęciach (Set point), jak w przypadku punktów wiążących Tie points.
•Poprawić pomiar na powiększeniach zdjęć. Należy wstępnie sprawdzić poprawność pomiaru jeszcze raz licząc orientację wzajemną po pomiarze punktów kontrolnych (przy zaznaczonym Relative only w zakładce Parameters dialogu Points nacisnąć klawisz Calculate)
•Ostateczne obliczenie orientacji bezwzględnej przeprowadza się w zależności od rodzaju bloku zdjęć:
1. Dla zdjęć lotniczych należy wykonać następujące etapy:
•Przeprowadzić obliczenie orientacji bezwzględnej poprzez odhaczenie opcji Relative only w zakładce Parameters dialogu Points i naciśnięcie klawisza Calculate.
Obliczenia można wykonać w czterech różnych trybach (ustawienie w zakładce Parameters dialogu Points):
All photos in project – obliczenie całego projektu,
Selected strip – obliczenie wybranego szeregu,
Displayed photos – obliczenie wyświetlonych zdjęć,
Selected model – obliczenie wybranego modelu.
•Kontrola obliczeń odbywa się na podstawie analizy odchyłek VX, VY, VZ w Zakładce Control Points dialogu Points oraz sprawdzeniu zgodności sytuacyjno-wysokościowej pomiędzy kolejnymi modelami przy pomocy DEPHOS Mapper Stereo. W razie pojawienia się błędów należy wyeliminować punkt o największych odchyłkach. Ikona Display Map pozwala na obserwacje w osobnym oknie rozkładu przestrzennego wektorów błędów.
2. Dla zdjęć naziemnych obliczenia wykonuje się w następujących etapach:
•Należy zaznaczyć Terra i stworzyć plik Terra klawiszem Create. Następnie podać do niego ścieżkę dostępu i dopisać w Notatniku brakujące linie - klawisz Edit. W pliku, w rozdziale Conditions powinny zostać wymienione punkty kontrolne, na których odbywa się wpasowanie. W praktyce, dla bloków zdjęć naziemnych stosuje się parę punktów kontrolnych w osi co trzeciego zdjęcia. Przykładowo dla szeregu o 4 zdjęciach sugeruje się 4 punkty (w osi 1 i 4 zdjęcia), dla szeregu o 7 zdjęciach - 6 punktów (w osi 1, 4, 7 zdjęcia), dla szeregu o 11 zdjęciach - 8 punktów (w osi 1, 4, 7, 11 zdjęcia), itd. Jednak do wpasowania wystarcza użycie 4 punktów na szereg.
•Przy zaznaczonych Relative only i Terra należy przeprowadzić wstępne wpasowanie bloku - obliczenie klawiszem Calculate.
•Należy skontrolować wartości odchyłek w Zakładce Control Points dialogu Points. Ich analiza może prowadzić do wyszukania punktów odstających, które należy wyłączyć (Freeze - menu kontekstowe dla tabeli).
Uwaga: Wpasowanie służy do wyszukania ewentualnego błędu grubego. Przydatna może się okazać metoda obliczeń z użyciem różnych zestawów punktów w pliku Terra. Do wpasowania zostaną użyte punkty wymienione w pliku Terra, natomiast odchyłki pokazane zostaną na wszystkich punktach. Minimalne odchyłki dostają punkty wymienione w pliku Terra. Może to jednak być złudne. Punkt obarczony błędem grubym i wymieniony w pliku Terra może mieć po wpasowaniu małą odchyłkę. Dlatego zaleca się w niektórych przypadkach zmianę zestawu punktów w pliku Terra celem ewentualnego znalezienia punktów odstających.
•Ostatecznie przeprowadza się wyrównanie bloku. Po odhaczeniu Relative only, przy zaznaczonym Terra w zakładce Parameters dialogu Points otwiera się zakładkę Report i uruchamia się wyrównanie klawiszem Calculate. Obserwacja wartości zbieżności iteracji Convergence w trakcie obliczeń prowadzi do wstępnej oceny jakości wyrównania. Warto również przeanalizować wyniki zamieszczone w zakładce Report odpowiadające zawartości pliku raportu wyrównania. Zapis tego pliku możliwy jest przy pomocy klawisza Save.
•Po wyrównaniu i naciśnięciu ikony Save Project treść pól EO zakładki Models (elementy orientacji wzajemnej) zostaje zamieniona na elementy orientacji zewnętrznej.